Reza HEMMATİRAD

 

Reza Hemmatirad’ın on parmağında on marifet var. Mücevher tasarlıyor, kitap yazıyor, ebru ve resim yapıyor. Osman Sınav imzalı Uzun Hikâye filminin sanat yönetmeni, Mustafa Kutlu’nun Yıldız Tozu hikayesini filme çekmeye hazırlanıyor.
Reza'nın babası Fars, annesi Azeri. Farklı kültürle yoğrulduğu için farklı bir çocuk olur. Doya doya yaşayamadan kara bir bulut çöker Ortadoğu'nun üstüne. Devrimden sonra hükümet değişir, ordu dağılır. Bir askerin yükünü sırtladığı Hemmatirad ailesi Tahran'a göç edip yeni bir hayata başlamak zorunda kalır. Yoksulluklarla dolu, karanlık bir hayata... Aile ekonomik sıkıntılarla boğuşurken yeni bir şokla sarsılır. Baba, bir sabah askerler tarafından evinden alınıp götürülür, ölüm haberi kulaktan kulağa yayılırken üç ay sonra çıkagelir. Hiçbir şey konuşulmaz evde. Reza’ da suskunluğunu korur, iki yaşında eline aldığı ve bir daha bırakmadığı kalemiyle hayal dünyasını kâğıda döker. Reza ilkokula Tahran'da başlar, ortaokulu, liseyi burada okur. Her ailede yaşanan meslek çatışması onlarda da yaşanır. Baba mühendislikte diretir, oğlu grafik bölümünde. 9 yaşındayken 16 mm bir projeksiyon makinesinden Star Wars'u izleyip sinemaya aşık olan Reza, S.Spielberg, F.Fellini, A.Kurosawa gibi ustaların iyi çizer olduğunu bildiği için onların yolunu takip etmek ister. Ailenin dayatmasıyla lisede fizik ve matematik okur, sınava girip inşaat mühendisliği ile grafik tasarımını aynı anda kazanır. Baba-oğul ilişkisi çatırdamaya başlar, baba ‘ne halin varsa gör' deyip kararı oğluna bırakır. Tahran Azat Üniversitesi grafik bölümüne kayıt yaptıran Reza ailesiyle arasındaki soğuk duvarları yıkmak için derslerine asılır, okulu dereceyle bitirir. Hem para kazanmak hem de iş tecrübesi edinmek için İran milli televizyonunda sahne ve dekor tasarımcısı olarak çalışır, edebiyat kursuna gider, şan eğitimi alır.
Bir sergi, bin dost
Reza 2003'te evlenir. Ancak tasarladığı gibi gitmez hayat, bir süre sonra ayrılır. Anılarından kaçmak için bavulunu toplayıp İngiltere'ye gitmeye karar verir, para kazanmak için Türkiye'ye gelir ve ikinci adımı bir daha at(a)maz. Sonrasında bir sergi açmak için konsolosluktan yardım ister. Caferağa Medresesi ayarlanır, resimlerde mavi ve kırmızı giyen iki kişinin ön planda olduğu Dostluk Yolu adlı bir sergi açar. Tek tablosu satılır ama onu Türkiye'de kalmasına vesile olacak (Ebubekir Erdem’den Mustafa Kutlu’ya) birçok isimle burada tanışır.
İlk kitabı beş dile çevrildi

Başlangıçta hiç Türkçe bilmeyen Reza, Türkiye’de yeniden ilkokula başlar. Nasıl mı? Erdem Yayınları, kitaplarını resimlemesini ister. Türkçeyi bilmemesine rağmen kabul eder, parmak izleriyle farklı bir teknik dener. Kitaplar çocuklara yönelik olduğu için sanatını icra ederken aynı zamanda okumayı da söker. Gak Guk adını verdiği seri büyük ilgi görünce kısa sürede beş farklı dile çevrilir. Okulda heykel vb. dersler de alan Reza’nın kendi deyimiyle birçok profesyonel hobisi var. Mücevher tasarlıyor (Cağaloğlu’ndaki mücevher ustalarıyla bir süre çalıştı, özel koleksiyonlar yaptı), ebru yapıyor (2008’de Hz. Mevlana’nın hayatını ebruyla anlatan bir kısa film yaptı), sıra dışı illüstrasyon çalışmalarına imza atıyor. Firdevsi’nin Şehname’sinden yola çıkarak yazdığı fantastik romanı Geçit-Diriliş geçtiğimiz hafta raflara çıktı. Anadolu mitolojileriyle süslü romandaki çizimler de Reza’ya ait.

“Mustafa Kutlu ile el sıkıştık”

Reza’nın sinema serüveni Osman Sınav’la başladı ve devam ediyor. Ebru sanatçısı Hikmet Barutçugil’in referansıyla Kapıları Açmak adlı dizide ebru yapan Reza (tanıtım reklamında kullanıldı), önümüzdeki hafta gösterime girecek Uzun Hikâye’nin sanat yönetmeni. Şimdi ilk sinema projesi için kolları sıvadı: Yıldız Tozu. Mustafa Kutlu’dan izin çıktı, senaryo bitmek üzere. Neden Yıldız Tozu seçtiğini şu cümlelerle anlatıyor: “2005’te hikâyeyi ben resimlemiştim ve aşık olmuştum. Ya merkezine insanı alan ya da tasavvuf ve felsefi derinliği olan fantastik filmler çekmek istiyorum. Yıldız Tozu çok naif bir hikaye ve benim sanatımı gösterebileceğim bir hayal dünyasının kapısını aralıyor. Önümüzdeki yıl çekmeyi hedefliyoruz.”
Copyright © 2014 Birimza Sanat ve Organizasyon Tüm hakları saklıdır.  

Türkçe