Kubilay ŞENSES

 

1964 Yılında Amasyada doğdu. Resim ile ilk tanışması ablasının resim ödevlerine bakarak eline defter boya tutuşturulmasıyla onun yaptıklarına bakarak daha iyisini çıkarma güdüsü sayesinde oldu. İlk, orta ve lise dönemlerini de burada okuduktan sonra 1980 yılında Samsun Eğitim Enstitüsü Resim Bölümü ne girdi.

Bir sene sonra ise Gazi Üniversitesi Resim Bölümü' ne girerek resme olan yeteneğini ve ilgisini profesyonelleştirerek Turhan Erol, Özdemir Altan ve Mustafa Ayaz gibi değerli hocalardan eğitim aldı.

Gazi Üniversitesi'ni bitirmesine rağmen resim aşkını daha yüksek bir akademik kariyerle taçlandırmak üzere 1986 senesinde Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Akademisi'nde yüksek lisansını yapmak için İstanbul' a geldi ve bir daha hiç ayrılamadı. öğrencilik döneminde harçlığını çıkarmak için Sultanahmet' te resim yapmaya başladı. yaptığı resimleri turistlere satıyordu.

Suluboya tekniği ile yaptığı resimleri çok beğenilen Şenses kısa sürede Sultanahmet'in tanılan ve aranılan ressamlarından biri oldu.
Burada bir atölyesi bulunan ressam bir daha buradan da hiç ayrılamadı.

Resim yaparken tekniğini salt gerçeklik ile birleştirdi ve çoğu zaman ruh halini renklerle bağdaştırarak ortaya kendine has suluboya resimler çıkarttı. Suluboya tekniğini başka teknikler ile karıştırdı. Akrilik boya ve suluboya ile yaptığı resimlerle kendine özgü teknik bir melezlik oluşturdu.
Dünyanın pek çok ülkesindeki koleksiyoncularda resimleri olan Şenses resimlerine "diğer gözlerim" diyecek kadar da bu gururu naiflikle yaşadı.

Resim uğruna hayatını feda edecek kadar resme ve resim yapmaya aşık olan Kubilay Şenses bugün çalışmalarını Sultanahmet'teki atölyesinde sürdürmeye devam ediyor.
Copyright © 2014 Birimza Sanat ve Organizasyon Tüm hakları saklıdır.  

Türkçe