Emel TÜRKMEN

 

1976 yılında İstanbul'da doğdu. İlk ve orta öğrenimini burada tamamladı. 1990 yılında Fatih'teki Sultan Selim Kız Meslek Lisesi'nde Klasik Cilt bölümünde Ali Kunduracıoğlu'ndan ders alan Emel Türkmen, Cilt sanatı restorasyonu alanında da çalışmalar yaptı. Bu sıralarda Türk desenleri dersini Hayri Aykutalp'ten aldı. Lise döneminden başlayarak, hem hat levhalarını hem de cilt kapaklarını süslemesi kısa zamanda fırçasını güzelleştirmiş, bu alandaki bilgi ve becerisini arttırmıştır.

Eğitimine devam ederken, İslam Konferansı Teşkilatı'na bağlı İslam Tarih Sanat ve Kültür Araştırma Merkezi(İrcica)'nin Süleymaniye Kütüphanesi'nde açtığı-Saadet Gazi Hanımefendi tarafından verilen kağıt restorasyonu kursunu tamamlayarak sertifika aldı. 1993 yılında liseyi birincilikle bitirdi.

Mezun olduğu yıldan itibaren, 6 sene, Ali Kunduracıoğlu'nun yardım ve teşviki ile el yazması kitapların kağıt ve cilt restorasyonu alanlarında, şu anda özel koleksiyonlarda bulunan pek çok eserin bakım ve onarım yapmıştır.

1993-1995 yılları arasında, Kültür Bakanlığı'nın Topkapı Sarayı bünyesinde verilen Tezhib kursunda ders almıştır.

1994 yılında Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Geleneksel Türk El Sanatları bölümüne girdi. Cilt sanatını Anasanat dalı olarak seçti. Üstad İslam Seçen'in deneyiminden ve Seçen'e ait orjinal kalıplardan faydalanarak birçok farklı cilt üzerinde çalıştı ve bazı kapakların süslemelerini kendisi yaptı. Yardımcı sanat dalı olarak Tezhib sanatını seçti ve Rikkat Kunt'un öğrencilerinden olan Prof. Dr. Faruk Taşkale'nin bilgisinden, sınırsız arşivinden ve araştırmalarından faydalanarak eğitimine devam etti. Hocasının teşviki ile serbest tasarımlar yapması ufkunu ve bakış açısını geliştirdi.

1998 yılında, "Türk Cilt Sanatının Tarihçesi" ve "15-16.yy Ciltlerinin Özellikleri " başlıklı lisans tezi ile, Geleneksel Türk El Sanatları Bölümü'nden birincilikle mezun olarak, Sakıp Sabancı teşvik ödülüne layık görüldü .Hocası Prof.Dr. Faruk Taşkele'den icazet aldı.

Mezun olduktan sonra cilt atölyesi kurma imkanını bulamayan sanatçı bu sanatı bırakmak zorunda kaldı. Çok sevdiği ve hobi niteliğinde gördüğü tezhib sanatı , eşi hattat Hüseyin Hüsnü Türkmen bey ile çalışmaya başlamasıyla profosyonelliğe dönüştü. Mezuniyetinden sonra 2 yıl süresince eski Hat levhalarının, murakkaların ve fermanların onarımını ve dönemlerine uygun tezhiblerini yaptı.

1999-2001 yılları arasında "Fatih Belediyesi Meslek Edindirme Kursları"bünyesinde, Tezhib dersleri verdi. Birçok öğrenci sergisi hazırladı.

2000 yılında Hattat Doç. Dr. Savaş Çevik ile tanıştı. Onun tavsiye ve önerileri, yazıdaki kamış kalınlığına göre Tezhip icra etmesini sağladı. Çevik'in yurt içi ve yurt dışındaki sergilerinde pek çok çalışması sanatseverlerle buluştu.

2005 2007 yılları arasında Hırkay- ı Serif vakfının açtığı Hocaüveys Kültür Merkezi ‘ nde tezhib dersleri verdi.

2002-2009 yılları arasında İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sanat ve Meslek Eğitim Kursları (İSMEK) Bakırköy ve Türk İslam sanatları doğancılar Şubesi'nde ihtisas dersleri verip Feshane'deki sene sonu düzenlenen genel sergilere öğrencilerini hazırlamıştır.

Öğrendiğini öğretmenin ne denli büyük bir sorumluluk olduğunun bilincinde olan sanatçı, Tezhip icra ederken eğitim vermenin kendisini daha çok geliştirdiğine inanmakta ve bu sanatın layığı ile yapılması,hakkıyla yüceltilmesi için bilgilerini aktarmaktadır.

Bu hassasiyetle verdiği eğitim "İSMEK' in 2006 yılında düzenlediği "GÜL" konulu Türk İslam Sanatları Branş yarışmasında öğrencilerine birinci, ikinci ve üçüncülük ödüllerini kazandırdı. Yine "İSMEK" tarafından düzenlenen İstanbul genelini kapsayan 2007 yılının Mevlana yılı olması dolayısıyla MEVLANA konulu Türk İslam Sanatları Branş yarışmalarında: birinci, ikinci ve üçüncülüğün yanı sıra altı eserin sergileme hakkını, yine öğrencileri kazanmıştır. Bir öğrencisi de Kültür Bakanlığının geleneksel olarak her iki yılda bir Türkiye genelinde düzenlediği "Devlet Türk Süsleme Sanatları "yarışmasında başarı ödülü aldı .

Yurt içinde ve yurt dışında ( Kuveyt, Tunus, Dubai, Sarja ,Abu dabi, Almanya, Japonya ,Kore ....) . düzenlenen klasik Türk İslam Sanatları konulu bir çok karma sergiye katılan sanatçının özel kolleksiyonlarda eseleri bulunmaktadır levha boyutlarındaki bazı tezhipleri yayınlanmıştır.

2008 yılında Türk Gençlik Vakfı ile Cemal Reşit Rey sergi salonunda düzenlediği "ALTINDAN HALELER" Tezhib Sergisi ve Mezuniyet Merasimi.. isimli 120 eserlik tezhib sergisinde 1999 yılından bu yana yetiştirdiği 18 öğrencisine ,tezhib sanatının yakın tarihinde ilk kez toplu icazet merasimi düzenlemiş ; öğrencilerinin ve kendisinin eserlerini sanat severlerle buluşturmuştur.

Halen Küçükayasofya'daki "Hüseyin & Emel Türkmen" isimli atölyesinde klasik tezhib çalışmalarının yanında, modern tasarımlarla ,ülkemizdeki ve yurd dışındaki tanınmış hattatların yazılarını tezhiblemeyi sürdürmekte, Klasik Türk Sanatları Vakfı 'nda ve atölyesinde öğrenci yetiştirmekdir.Evli ve bir çocuk annesidir.

KATILDIĞI SERGİLER
*1996 "Geleneksel Türk El Sanatları Karma sergi" Mimar Sinan üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Osman Hamdi Bey Salonu , İSTANBUL
*1996 "Kültür Bakanlığı Topkapı Sarayı Tezhib Mezuniyet Sergisi", Topkapı Sarayı Müzesi, İSTANBUL
*1998 "Geleneksel Türk El Sanatları Karma Mezuniyet sergisi" Mimar Sinan üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Osman Hamdi Bey Salonu , İSTANBUL
*2000 "Savaş Çevik Hat Sergisi",Seven Sanat Galerisi, İSTANBUL
*2001 "Savaş Çevik Hat Sergisi",Tuze Sanat Evi, İSTANBUL
*2001 "Savaş Çevik Hat Sergisi",Yıldız Sarayı "Silahane", İSTANBUL
*2002 "Savaş Çevik Hat Sergisi", Tuğra Sanat Galerisi, İSTANBUL
*2002 "Savaş Çevik Hat Sergisi",Eylül Sanat Galerisi", İSTANBUL
*2002 "Kunstakademie Münster ,Ünüversity Of Applied Sciences"Buluşma Sergisi,ALMANYA
*2002 "Hat-Tezhib Karma Sergisi", Tuze Sanat Evi, İSTANBUL
*2003 "Savaş Çevik Hat Sergisi",Münih -ALMANYA
*2003 " Dubai ,Uluslar arası Hat Sergisi," BİRLEŞİK ARAP EMİRLİKLERİ -DUBAİ
*2003 "Savaş Çevik Hat Sergisi",Karsu Tekstil Sanat Galerisi İSTANBUL
*2004 "Savaş Çevik 30.Yıl Hat Sergisi" ,Cemal Reşit Rey Sergi ve Konser Fuayesi, İSTANBUL
*2004 " Dubai ,Uluslararası Hat Sergisi," BİRLEŞİK ARAP EMİRLİKLERİ -DUBAİ
*2004 "Ali Toy,Savaş Çevik, Atölye Fatih Hat -Tezhib Karma Sergisi", Denizatı Sanat Evi, İSTANBUL
*2005 "The Music Letters, Kuweit Arts Associotion, Davut Bektaş Kişisel Sergisi"KUWAİT
*2005 " Dubai, Uluslar arası Hat Sergisi," BİRLEŞİK ARAP EMİRLİKLERİ -DUBAİ
*2006 "Hüseyin Ali Assriy Al Hashimi Kişisel Sergi",KOREA
*2006 "Hilyeler", Antik A.Ş Sergi Salonu, İSTANBUL
*2006 "Arap Kaligrafisi Günleri",TUNUS
*2006 " Dubai, Uluslar arası Hat Sergisi," BİRLEŞİK ARAP EMİRLİKLERİ -DUBAİ
*2006 "Savaş Çevik Hat Sergisi", Modern Art Gallery, İSTANBUL
*2006 "İSMEK Usta Öğreticileri sergisi", Cemal Reşit Rey Sergi ve Konser Fuayesi, İSTANBUL
*2007 " Dubai, Uluslar arası Hat Sergisi, " BİRLEŞİK ARAP EMİRLİKLERİ -DUBAİ
*2007 "Abu Dabi Kültür Bakanlığı,Uluslararası HAT Yarışması Sergisi", BİRLEŞİK ARAP EMİRLİKLERİ - ABU DABİ
*2007 "Turan Sevgili Hat Sergisi ve Hattat Portreleri", İslam Eserleri Müzesi, İSTANBUL
*2007 "Turan Sevgili Hat Sergisi", Çırağan Sarayı,İSTANBUL
*2007 "Yaz Karma Sanat Sergisi", Klasik El Sanatları Galerisi, İSTANBUL
*2007 "Hüsn-ü Hat Buluşması" , Cemal Reşit Rey Sergi ve Konser Fuayesi, İSTANBUL
*2008 " Dubai, Uluslararası Hat Sergisi," BİRLEŞİK ARAP EMİRLİKLERİ -DUBAİ"
*2008 "Abu Dabi Kültür Bakanlığı, Uluslararası "Tezhib Yarışması Sergisi BİRLEŞİK ARAP EMİRLİKLERİ -ABU DABİ
*2008 "Abu Dabi Kültür Bakanlığı, Uluslararası "Hat Yarışması Sergisi" BİRLEŞİK ARAP EMİRLİKLERİ - ABU DABİ
*2008 " Altından Haleler "Tezhib Sergisi ve İcazet Merasimi; CRR, İSTANBUL
*2008 "Geleneksel Türk Kitap Sanatları "Bugünün Ustaları" 2010 Avrupa Kültür Başkenti Etkinlikleri, TÜYAP, İSTANBUL
*2008 "Geçmişte Günümüze Geleneksel Sanatlar" Öğrenci ve Öğretim Elemanları Sergisi,Mimar Sinan Güzel Sanatlar Ünüversitesi "Osman Hamdi Bey "Saonu,İSTANBUL
*2009 "Tezhib Buluşması" sergisi, Cemal Reşit Rey Sergi ve Konser Fuayesi İSTANBUL
*2009 "ALTINDAN HALELER" Hilye-i Şerif Tezhib Özel Kolleksiyonu Sergisi,Türk İslam Eserleri Müzesi Sergi Salonu,İSTANBUL
*2009 "İSMEK Türk İslam Sanatları İhtisas Merkezi Tezhib Usta Öğreticileri Sergisi", Üsküdar Türk İslam Sanatları İhtisas Merkezi,İSTANBUL
*2009 "Üsküdar da Klasik Sanatlar(uluslararası katibim şenlikleri)",BağlarbaşıKültür Merkezi,İSTANBUL
*2009 "Klasik Türk Sanatlarından 300 Eser",Beyoğlu Sanat Galerisi,İSTANBUL
*2009 "İSTANBUL LÂLELERİ SERGİSİ" Cemal Reşit Rey Sergi ve Konser Fuayesi, İSTANBUL
*2009 "Klasik Türk Sanatlarından Şahaserler "Sheraton Hotel&Convention Center, ANKARA
*2009 "Klasik Türk Sanatları Kocaeli Sergisi" Kocaeli Büyükşehir Belediyesi,KOCAELİ
*2010 "4.Kuweyt Uluslar arası İslam Sanatları Kongresi , kuweyt İslam sanatları Merkezi , Mescid-i Kebir ,KUWEYT

ÖDÜLLER

*1998 " Mimar Sinan üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi "Geleneksel Türk El Sanatları" Bölüm Birinciliği "SAKIP SABANCI TEŞVİK ÖDÜLÜ"
*2008 "ABU DABİ Kültür Bakanlığı "Al Burda" Uluslararası Tezhip yarışması, ikincilik," BİRLEŞİK ARAP EMİRLİKLERİ -ABU DABİ

YAYINLAR

-"Huruf" adlı, dünyada tanınmış hattatların eserlerinin bulunduğu kitabın içinde iki adet tezhib çalışması (Hat-Savaş Çevik), Dubai,2003
-" Hat San'atı,"(Dr.Süleyman Berk) , Hattat Osman Özçay'ait, Abdurrahman El Üveys Koleksiyonu- Dubai‘de bulunan sülüs levhadaki Tezhib çalışması, İsmek, İstanbul, 2006
-"Hilyeler" Antik AŞ. nin düzenlediği Hiye yarışmasında dereceye giren hattat Adem Sakal ve Hattat Recep Şahin "inin yazdığı hilyelerin tezhibleri, Prof.Dr. Faruk Taşkale- Yard.Doç. Hüseyin Gündüz,Antik AŞ. İSTANBUL,2006
-" Hüsn-ü Hat Buluşması" İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür A.Ş, İSTANBUL;2008
- Geçmişten Günümüze İstanbul Laleleri Kolleksiyonu, eser adı: "Gün Batımında İstanbul Lalesi ",İstanbul Büyükşehir Belediyesi,İSTANBUL,2009




Copyright © 2014 Birimza Sanat ve Organizasyon Tüm hakları saklıdır.  

Türkçe